teraz laliki.org.pl

Inwersja temperatur w Lalikach-morze chmur

Mgła radiacyjna

Jesienią góry są najszczersze, przyroda przygotowuje się do zimowego spoczynku, drzewa przebarwiają liście. W dolinach zalegają morza chmur. Takie widoki zobaczysz tylko w Lalikach. Co powoduje te przecudne mgły?

Mgła radiacyjna – powstaje w nocy, głównie nad ranem, na skutek nocnego wypromieniowania ciepła. W niektórych przypadkach mgły radiacyjne utrzymują się aż do popołudnia. Tego typu zjawiska mogą utrzymywać się tylko przy gruncie (mgła niska) lub dochodzić nawet do kilkuset metrów (mgła wysoka) M]. Podczas powstawania mgły radiacyjnej dochodzi do inwersji temperatury[1]. Mgły radiacyjne nie powstają nad zbiornikami wodnymi i na morzu.

Inwersja temperatury (inwersja termiczna) – w meteorologii zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. Inwersja blokuje pionowe mieszanie się powietrza w atmosferze.

W normalnych warunkach w najniższej części atmosfery, troposferze, powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze niż wyżej. Dzieje się tak dlatego, że powietrze ogrzewa się od nagrzanej powierzchni ziemi, a tak ogrzane powietrze, unosi się do góry w wyniku konwekcji. Unoszące się powietrze ochładza się w wyniku przemiany adiabatycznej (wyżej jest mniejsze ciśnienie). Czasami w wyniku zjawisk zachodzących w atmosferze dochodzi do odwrotnego układu temperatur niż zazwyczaj.

( źr , Kaczorowska Z., Pogoda i klimat) Foto c laliki.org.pl