Drewniany Kościółek

Drewniany Kościółek na Pochodzitej

Przykład tradycji budownictwa ludowego”. Kościółek na Pochodzitej w nowej odsłonie

Wybudowany 1947 roku, rozbudowany w 1965. Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lalikach, który od lat zachwyca oryginalnym stylem i kunsztem wykonania, potrzebuje remontu. Na razie udało się wymienić dach. To ważna informacja dla całej społeczności Lalik, ponieważ w ubiegłym roku Kościółek na Pochodzitej został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Wymianę dachu, który obecnie pokryty jest modrzewiowym gontem, ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na decyzję MKiDN z pewnością wpłynęła historia świątyni, którą przypomina konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz:

„Drewniany kościół na murowanej podbudowie został wzniesiony w latach 1947–1948 staraniem ówczesnych mieszkańców, którzy założyli Komitet Budowy Kaplicy w Pochodzitej. Wcześniej na tym miejscu stała drewniana dzwonnica z 1917 roku, z której dzwon wzywał mieszkańców do modlitwy na Anioł Pański oraz w czasie zagrożeń i żywiołów. Została ona zbudowana w ogrodzie Karola Fiedora przez cieślę Sylwestra Babika. Dzwonnica spłonęła w 1945. Inicjatorem budowy obecnej świątyni, rozbudowanej następnie w latach 1965–1969, był Karol Fiedor, który ofiarował część działki, oraz Józef Pytel. Kościół poświęcono w 1952 roku. Może pomieścić ok. 300 wiernych. Wewnątrz zachował się oryginalny wystrój i zdobienia, na który składają się wypalane i rzeźbione w drewnie sceny Drogi krzyżowej, postacie apostołów i świętych, rzeczy ostateczne człowieka, tajemnice różańcowe oraz cykl przedstawień ze Starego i Nowego Testamentu, co upodabnia świątynię do wnętrz dekorowanych w ten sposób w średniowieczu”.

Jeżeli chodzi o wykonanie Kościoła, który dzisiaj stanowi swoisty przykład ludowej architektury skalarnej, prace rzeźbiarskie i stolarskie wykonali Jan Krężelok z Koniakowa, Michał Porębski, Franciszek Zawada, Ludwik Zawada, Franciszek Jakus, Franciszek Wojtas. W latach późniejszych kilka rzeźb wykonał rzeźbiarz z Lalik, Jarosław Matuszny, który jest autorem m.in Jezusa Zmartwychwstałego znajdującego się na jednym z konfesjonałów.

Wymiana dachu to ważny krok w utrzymaniu dobrego stanu zabytku. Pozostałe prace remontowe zostaną wykonane dzięki zaangażowaniu Księdza Proboszcza Wojciecha Janke, mieszkańców i gości. Dlatego w najbliższą niedzielę składki z Mszy Świętej przeznaczone zostaną właśnie na utrzymanie dobrego stanu naszego lokalnego zabytku. Zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki.

Autor: Klaudia Matuszna